O 10 proc. mniej kobiet niż mężczyzn chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych - wynika z badania przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC dla koalicji "Masz Głos, Masz Wybór". Chęć pójścia do urn wyraziło 63 proc. badanych, wśród nich 68 proc. mężczyzn i 58 proc. kobiet.

W badaniu 20 proc. osób zadeklarowało, że na pewno nie weźmie udziału w głosowaniu. Stwierdziło tak 21 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn. 17 proc. respondentów zadeklarowało, że jeszcze nie wie, czy weźmie udział w wyborach (21 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn).

"Nie znam się na polityce, nie mam wystarczającej wiedzy, aby dokonać wyboru"

Jak wynika z sondażu, badani nie mają świadomości tego zróżnicowania: są przekonani, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety równie często biorą udział w wyborach. Uważa tak po 45 proc. mężczyzn i kobiet. Na pytanie, co zniechęca respondentów do udziału w wyborach, kobiety częściej niż mężczyźni wskazują odpowiedź: "nie znam się na polityce, nie mam wystarczającej wiedzy, aby dokonać wyboru" (44 proc.), a mężczyzn częściej zniechęca to, że "nie czują, aby ktoś mógł ich dobrze reprezentować" (56 proc).

Koalicja "Masz Głos, Masz Wybór" skupiająca organizacje pozarządowe prowadzi aktualnie kampanię "Kobiety na wybory!", która ma na celu przekonanie "pań w różnym wieku i z różnych środowisk, że ich udział w życiu publicznym jest bardzo ważny". "Jako jeden z niewielu krajów europejskich Polska ma istotnie niższy odsetek kobiet biorących udział w wyborach - podobna sytuacja ma miejsce jedynie w Rumunii, Portugalii, Szwajcarii i na Węgrzech" - czytamy w informacji prasowej przekazanej w piątek PAP.

Koalicja przeprowadziła podobne kampanie podczas wyborów parlamentarnych (2007), wyborów do Parlamentu Europejskiego (2009), wyborów prezydenckich i samorządowych (2010).

Badanie SMG/KRC zrealizowane zostało w dniach 17-18 września na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych mieszkańców Polski.