Japoński premier Yoshihiko Noda mianował w poniedziałek Yukio Edano nowym ministrem gospodarki - podała agencja Kyodo. Edano zyskał rozgłos jako główny rzecznik rządu poprzedniego premiera Naoto Kana po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami.

47-letni Edano informował opinię publiczną o rozwoju sytuacji m.in. w uszkodzonej przez marcowy kataklizm elektrowni jądrowej Fukushima I.

Edano, z wykształcenia prawnik, zastąpi ministra Yoshio Hachiro, który podał się do dymisji w sobotę po zaledwie tygodniu urzędowania. Hachiro zdążył wsławić się kilkoma gafami w związku ze środową wizytą w Fukushimie I.

Hachiro już po wizycie miał czynić niedwuznaczne aluzje, mówiąc do dziennikarki: "Ja ci pokażę radiację". W piątek został upomniany przez premiera Nodę i publicznie przepraszał za nazwanie terenów skażonych promieniowaniem "miastem śmierci", co wielu uznało za obraźliwe dla ofiar kataklizmu.

Minister gospodarki w Japonii odpowiada też m.in. za krajową politykę energetyczną oraz ekonomiczne skutki zdarzeń nuklearnych.