Obecny minister finansów Japonii Yoshihiko Noda został wybrany na nowego szefa rządzącej Partii Demokratycznej i zostanie premierem po pokonaniu w poniedziałek w partyjnych wyborach swego rywala, ministra handlu Banriego Kaiedę.

W drugiej turze wyborów 54-letni Noda uzyskał poparcie 215 deputowanych, a 62-letni Kaieda - 177. W pierwszej turze żaden z pięciu kandydatów nie zdobył wymaganej większości.

Popierany przez rynki finansowe Noda, uznawany za fiskalnego konserwatystę, będzie musiał zmierzyć się z rekordowym długiem publicznym, sięgającym dwukrotności PKB Japonii. Zwycięzca zobowiązał się również do walki z wysokim kursem jena, który zagraża eksportowi, i deflacją, a także do odbudowy kraju po kryzysie atomowym związanym z awarią w elektrowni Fukushima I.

We wtorek Yoshihiko Noda ma zostać zatwierdzony jako premier przez parlament, co jest uważane za formalność. Będzie to szósty w Japonii szef rządu w ciągu pięciu lat.

Pozostałymi trzema kandydatami byli: były minister spraw zagranicznych Seiji Maehara, minister rolnictwa Michihiko Kano i były szef resortu transportu Sumio Mabuchi

Nowy premier zastąpi Naoto Kana, który w piątek podał się do dymisji w związku z kryzysem po awarii w elektrowni atomowej Fukushima I po trzęsieniu ziemi i fali tsunami z 11 marca.