Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski z Sapporo w 1972 roku w skokach narciarskich, zrezygnował ze startu w wyborach do Senatu. Jeszcze niedawno był przedstawiany jako kandydat SLD, w jednym z trzech okręgów senackich w województwie podlaskim.

W czwartek w Białymstoku regionalny SLD rozpoczął oficjalnie kampanię wyborczą. Była prezentacja kandydatów, w której uczestniczył szef partii Grzegorz Napieralski.

Okazało się wówczas, że awizowany wcześniej Wojciech Fortuna, nie jest jednak kandydatem w okręgu obejmującym północną i północno-zachodnią część województwa podlaskiego. Kandydatką na senatora została w jego miejsce Wioletta Anna Chojnowska-Piątkowska, 32-letnia ekonomistka, wcześniej działaczka młodzieżówki SLD.

Szef sztabu wyborczego SLD w Podlaskiem Bogdan Budzisz powiedział w piątek PAP, że Wojciech Fortuna sam zrezygnował z kandydowania.

Fortuna nie chce komentować swojej decyzji. "Polityką niech się zajmują politycy, a nie sportowcy. Już skończyłem z tym" - dodał krótko, w rozmowie z PAP, mistrz olimpijski z Sapporo, który jesienią 2010 roku bez sukcesu kandydował z listy SLD do sejmiku województwa podlaskiego.

Bogdan Budzisz powiedział, że wycofanie się Wojciecha Fortuny nie było Sojuszowi "na rękę", bo praktycznie zebrano już potrzebne 2 tys. podpisów poparcia pod jego kandydaturą, potrzebne do rejestracji.

Zwrócił jednak uwagę, że Chojnowska-Piątkowska, według jego wiedzy, jedyna kobieta - kandydatka do Senatu w regionie, na dodatek osoba młoda, może skierować kampanię do innego elektoratu.

W województwie podlaskim SLD wystawia dwóch kandydatów do Senatu, na trzy okręgi w regionie. Drugim kandydatem jest radny miejski Białegostoku Mikołaj Mironowicz. Nie ma kandydata Sojuszu w okręgu, w którym wystartuje - jak niezależny - były premier Włodzimierz Cimoszewicz.