Poseł Jarosław Matwiejuk jest liderem listy wyborczej do Sejmu SLD w województwie podlaskim. Na drugim miejscu jest kolejny poseł Eugeniusz Czykwin - poinformował PAP w środę szef sztabu wyborczego SLD w Podlaskiem Bogdan Budzisz.

Trzecie miejsce na liście przypadło Małgorzacie Bil-Jaruzelskiej, zastępcy dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Czwarte na razie jest wolne i przypadnie przedstawicielowi suwalskich struktur lewicy, na piątym jest Marek Minda z Łomży, w przeszłości m.in. senator, obecnie radny sejmiku województwa.

"Przyjąłem propozycję kandydowania z pierwszego miejsca" - potwierdził PAP Matwiejuk, który jest bezpartyjny, cztery lata temu, wraz z Eugeniuszem Czykwinem, uzyskał mandat z listy Lewicy i Demokratów. Jest doktorem nauk prawnych, prodziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Przez długi czas kandydatem na pierwsze miejsce listy poselskiej SLD w Podlaskiem był Janusz Krzyżewski z Suwałk, w przeszłości marszałek województwa podlaskiego. Jak powiedział PAP Budzisz, ostatecznie jednak - z powodów osobistych - zrezygnował z kandydowania.

Sojusz ma w regionie dwóch kandydatów do Senatu. To Mikołaj Mironowicz, obecnie radny miejski Białegostoku oraz Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski z Sapporo (1972) w skokach narciarskich. Jesienią 2010 roku bez sukcesu kandydował z listy SLD do sejmiku województwa podlaskiego.

W ostatnim senackim okręgu SLD nie wystawia kandydata i popiera kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza, który startuje jako kandydat niezależny.