W sierpniu 36 proc. respondentów deklarujących, że na pewno weźmie udział w wyborach, chce głosować na PO; na PiS jest gotowych oddać swój głos 20 proc.; SLD popiera 8 proc., a PSL z 4-procentowym poparciem znalazło się poniżej progu wyborczego - wynika z sondażu CBOS.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem poparcie dla rządzącej partii spadło o 2 punkty procentowe. Poparcie dla PiS jest z kolei większe o 3 punkty procentowe w porównaniu do lipcowego badania.

Zmalała również grupa ankietowanych, chcących oddać głos na SLD - o 1 punkt procentowy. PSL dokładnie tak samo jak w lipcu znalazło się poniżej progu wyborczego z wynikiem 4 proc.

Pozostałe ugrupowania zyskały już tylko nieznaczne poparcie. Jednocześnie, jak zauważa CBOS, na zmianie wyborczego szyldu zyskało ugrupowanie Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikke. Nazwisko lidera przyciągnęło w sierpniu do tego komitetu wyborczego 2 proc. głosujących (w lipcu było ich poniżej 1 proc.).

Pracownia zauważa, że partia ta cieszy się ponadprzeciętnym poparciem wśród najmłodszych wyborców (wśród osób w wieku 18-24 lata chce na nią głosować 6 proc. wyborców).

W sierpniu 1-procentowe poparcie zanotowały: Samoobrona, Partia Kobiet oraz Ruch Poparcia Janusza Palikota. Pozostałe ugrupowania uwzględnione w sondażu CBOS zyskały poparcie poniżej jednego procenta. Są to: Polska Jest Najważniejsza, Socjaldemokracja Polska, Prawica Rzeczypospolitej, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Liga Polskich Rodzin, Partia Demokratyczna - demokraci.pl, Polska Partia Pracy, Stronnictwo Demokratyczne oraz Unia Pracy.

26 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos (spadek o 1 punkt procentowy).

Chęć uczestniczenia w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się 9 października, zadeklarowało 60 proc. respondentów, tym samym odsetek zdeklarowanych wyborców wzrósł o 4 punkty procentowe.

Jednocześnie o 4 punkty procentowe zmniejszyła się liczba badanych, którzy odrzucają możliwość pójścia na głosowanie (z 18 w lipcu do 14 proc. w sierpniu). 25 proc. respondentów nie jest jeszcze pewnych, czy się na wybory wybierze (spadek o 1 punkt procentowy).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 18-24 sierpnia 2011 roku na liczącej 1051 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.