SLD jest ugrupowaniem, w którym zdeklarowani wyborcy najczęściej upatrują alternatywy dla popieranej przez siebie partii. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje PSL - wynika z sondażu CBOS przekazanego we wtorek PAP.

Na pytanie CBOS na kandydatów jakiej jeszcze jednej partii - gdyby można było - głosowałaby pani (pan), 19 proc. wskazało na SLD (w porównaniu z październikiem ub.r. spadek o 2 proc.); 11 proc. na PSL (spadek o 1 proc.). Trzecie miejsce z 9 proc. (bez zmian), zajęłaby PO; czwarte PiS z 5 proc. (również bez zmian).

Jako partie drugiego wyboru po 3 proc. wskazań uzyskały LPR (bez zmian w porównaniu z październikiem 2010 roku), Partia Kobiet (spadek o 1 proc.) oraz PJN.

53 proc. badanych przez CBOS, gotowych wziąć udział w wyborach i mających sprecyzowane sympatie, jest pewna swojego wyboru i ocenia prawdopodobieństwo oddania głosu na wybraną partię na co najmniej 90 proc. Pewnych swojego wyboru jest 45 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów.

Jak zaznacza CBOS, w porównaniu z sytuacją z jesieni ubiegłego roku, wzrósł - z 15 proc. do 18 - odsetek potencjalnych wyborców, którzy prawdopodobieństwo poparcia danej partii w wyborach oceniają na 60-70 proc. Zwiększyła się z 14 proc. do 16 grupa potencjalnych wyborców, którzy prawdopodobieństwo poparcia danej partii oceniają na nie więcej niż 50 proc.

O 5 proc. zmniejszyła się (w porównaniu z październikiem 2010 roku) grupa tych, którzy są raczej pewni swojej decyzji, a prawdopodobieństwo w wyborach określają na 90 proc. W porównaniu z zeszłym rokiem nie zmienił się odsetek wyborców całkowicie pewnych swych preferencji (45 proc.).

Według CBOS najbardziej zdeterminowany elektorat ma PiS. 60 proc. jego zwolenników nie ma najmniejszych wątpliwości, że w wyborach odda głos na partię Jarosława Kaczyńskiego. 17 proc. elektoratu PiS na 80-90 proc. ocenia prawdopodobieństwo oddania głosu na tę partię, 13 proc. na nie więcej niż 60-70. 11 proc. zwolenników PiS jest pewna na nie więcej niż połowę, że głosowałaby na to ugrupowanie.

Za PO z całą stanowczością opowiada się 45 proc. jego dzisiejszego elektoratu. 23 proc. na 80-90 proc. ocenia prawdopodobieństwo oddania głosu na tę partię, 22 proc. na nie więcej niż 60-70 proc. 10 proc. zwolenników PO całkowicie nie jest pewna swych aktualnych preferencji i z dużym prawdopodobieństwem zakłada ich zmianę lub rezygnację z uczestnictwa w wyborach.

Z sondażu wynika, że 38 proc. badanych zwolenników SLD całkowicie wyklucza poparcia innego niż Sojusz ugrupowania. 31 proc. elektoratu SLD to grupa ludzi, którzy zdecydowanie skłaniają się ku Sojuszowi i z prawdopodobieństwem 80-90 proc. zakładają, że oddadzą na niego głos.

33 proc. zwolenników PSL jest pewna oddania głosu na tę partię. Najliczniejszą grupę - 41 proc. (wzrost o 17 proc.) w jej elektoracie stanowią osoby, które z dużym prawdopodobieństwem zakładają możliwość zmiany preferencji lub rezygnację z udziału w wyborach.

Według sondażu partią mającą najwięcej zdeklarowanych przeciwników jest PiS. 48 proc. (wzrost o 4 proc. w porównaniu z październikiem 2010 roku) badanych deklarujących udział w wyborach nie wyobraża sobie, by mogła zagłosować na ugrupowanie Kaczyńskiego.

Drugie miejsce najczęściej odrzucanych partii, zajmuje Samoobrona (30 proc., spadek o 5 proc.). Na trzeciej pozycji jest PO (24 proc., wzrost o 5 proc.), czwarte miejsce zajmuje Ruch Poparcia Palikota (16 proc., wzrost o 2 punkty proc.).

Prawie tyle samo przeciwników, co Ruch Poparcia Palikota mają SLD (15 proc., spadek o 2 punkty proc.) oraz LPR (14 proc., spadek o 5 punktów proc.).

Jak zaznacza CBOS, wśród zdeklarowanych wyborców PO niezmiennie największą niechęć - 78 proc. budzi PiS. Sporą niechęć do wyborców PO budzą ponadto Samoobrona - 39 proc. i LPR 19 proc.

Z kolei elektorat PiS w swych negatywnych wyborach najbardziej koncentruje się na PO - 65 proc. Drugim najczęściej odrzucanym przez elektorat PiS ugrupowaniem jest SLD - 34 proc. Sporą niechęć wyborców PiS niezmiennie budzi także Ruch Poparcia Palikota - 21 proc.

W elektoracie SLD największą niechęć budzi PiS - 73 proc.; w dalszej kolejności Samoobrona - 35 proc oraz LPR - 20 proc.

Według sondażu elektorat PSL najczęściej odrzuca PiS - 34 proc. Niemal tyle samo (33 proc.) wyborców PSL żywi do Samoobrony - 33 proc. Trzecie miejsce w negatywnym rankingu PSL przypada PO - 19 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-11 maja na liczącej 1189 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.