46 proc. respondentów wrześniowego sondażu TNS OBOP, deklarujących udział w wyborach 9 października, zagłosowałoby na PO, 29 proc. na PiS, 11 proc. na SLD i 7 proc. na PSL.

Jak wynika z badania, pozostałe zarejestrowane komitety, nie mogą liczyć na przekroczenie 5-procentowego progu wyborczego.

W porównaniu z poprzednim, sierpniowym sondażem notowania PO wzrosły o 1 pkt. proc., a PiS spadły o 1 pkt.

Poparcie dla SLD zwiększyło się o 2 punkty proc., a dla PSL nie uległo zmianie.

Ruch Poparcia Palikota w ciągu miesiąca zanotował wzrost poparcia z 1 proc. do 3 proc.

Jak wynika z sondażu, co trzeci badany (34 proc.) jest pewien, że weźmie udział w wyborach do Sejmu; 29 proc. respondentów "raczej" weźmie w nich udział; 26 proc. deklaruje, że nie zamierza głosować, a 11 proc. jeszcze nie wie, czy zagłosuje.

Ośrodek podkreśla, że w przypadku faktycznych wyborów odsetek głosujących jest zbliżony do odsetka osób, które w sondażach realizowanych bezpośrednio przed głosowaniem deklarują zamiar wzięcia udziału w wyborach wyłącznie w sposób kategoryczny - a nie "raczej".

Jak podkreśla TNS OBOP, w najnowszym badaniu zapytano o gotowość do głosowania w wyborach do Sejmu, które mają odbyć się 9 października, w poprzednich pytano jak ankietowani głosowaliby, gdyby wybory odbyłyby się w najbliższą niedzielę.

24 proc. respondentów, którzy zamierzają głosować, nie wie jeszcze, kogo poprze.

Przy uwzględnieniu niezdecydowanych jak głosować, preferencje partyjne przedstawiały się następująco: PO - 35 proc., PiS - 22 proc., SLD - 9 proc., PSL - 5 proc., Ruch Poparcia Palikota - 2 proc., PJN - 1 proc., Polska Partia Pracy 1 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 września na reprezentatywnej, losowej grupie 983 osób powyżej 18 roku życia.