Dochody prawie 12 tysięcy Polaków przekroczyły w ubiegłym roku 1 mln zł - ustaliła "Rzeczpospolita" na podstawie ankiety w izbach skarbowych.

W wyniku załamania gospodarczego w 2009 roku liczba osób z dochodami powyżej 1 mln zł skurczyła się wobec 2008 roku o prawie 3 tys. Liczba takich podatników spadła wtedy nawet poniżej poziomu z 2007 roku.

Teraz sytuacja powoli się poprawia. Dotyczy to szczególnie mieszkańców mniejszych miast, bo to właśnie tam przybyło najwięcej milionerów. W dużych miastach np. w Warszawie i Poznaniu liczba bogaczy spada.

Polscy krezusi to przede wszystkim osoby grające na giełdzie, ale też i mali prywatni przedsiębiorcy. Branże, w których najczęściej występują "milionerzy" to budownictwo mieszkaniowe, transport, sprzedaż paliw oraz najem i dzierżawa nieruchomości.

Reklama

Jak stwierdza Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego - im dłużej będzie trwać ożywienie gospodarcze tym szybciej będzie przybywać podatników o milionowych dochodach. "Tym, którzy w okresie załamania zaczęli działać w szarej strefie, coraz trudniej będzie ukrywać zwiększające się przychody" - dodaje.