Do Rzymu przyjechało już 40 tys. pielgrzymów z Polski, którzy zamierzają uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II - dowiedziała się w piątek PAP w Biurze Informacji dla Pielgrzymów, które działa przy kościele św. Stanisława w Rzymie.

Jak powiedział PAP ks. Piotr Studnicki z rzymskiego biura, łącznie w uroczystościach ma uczestniczyć minimum 80 tys. Polaków. "Szczyt przyjazdów spodziewany jest w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę. Do tej pory pielgrzymi przebywający w Rzymie nie zgłaszali żadnych problemów związanych z organizacją" - podkreślił.

Dla autokarów, którymi pielgrzymi z Polski przyjadą na beatyfikację Jana Pawła II, wyznaczono specjalny parking przy Stadionie Olimpijskim (Stadio Olimpico). Aby z niego skorzystać, należy wykupić przepustkę G (PASS G). Można ją zamówić na stronie internetowej www.agenziamobilita.roma.it. Koszt to 24 euro za dobę. Organizatorzy grup autokarowych, którzy nie wykupili jeszcze pozwolenia G, będą mogli to zrobić po przyjeździe na parking przy stadionie. 1 maja wieczorem autokary z Polski muszą opuścić parking, ponieważ następnego dnia na stadionie odbędzie się mecz. Pozwolenie G nie uprawnia do wjazdu do części historycznej miasta objętej elektronicznym ograniczeniem ruchu.

Dla pielgrzymów z naszego kraju ma zostać uruchomiona specjalna infolinia rzymskiego urzędu miasta (czynna przez całą dobę) - numery 060606 lub 060608. Język polski będzie jednym z siedmiu języków, w którym będzie można uzyskać informacje na temat pobytu w Rzymie podczas uroczystości beatyfikacyjnych. Informacje można uzyskać również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów z Polski.

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja linie metra A i B będą kursować do godz. 2 i następnie od 4 nad ranem. Będzie też jeździć więcej autobusów kursujących w okolicach Circo Massimo - do godz. 24. Za pomocą strony www.operaromanapellegrinaggi.org można kupić za 18 euro kartę JP II special pass. Zapewnia ona m.in. korzystanie w dniach od 30 kwietnia do 2 maja ze środków komunikacji miejskiej: metra, kolejki Rzym-Ostia, tramwajów, autobusów miejskich i specjalnych łączących parkingi przy obwodnicy Rzymu z centrum; karta zapewnia też opiekę medyczną w nagłych wypadkach w okresie uroczystości; prowiant i informator o wydarzeniach podczas beatyfikacji wydawane w wyznaczonych punktach miasta tylko 1 maja.