Bezpośrednie relacje z Watykanu, koncerty i pikniki – takie atrakcje przygotowały samorządy dla mieszkańców. W większości dużych miast w Polsce bezpośrednią transmisję z mszy świętej beatyfikacyjnej w Watykanie będzie można oglądać na specjalnych telebimach.
W rodzinnym mieście Jana Pawła II mszę odprawi ks. infułat Kazimierz Suder – kolega polskiego papieża. W samo południe mieszkańcy Wadowic połączą się z Watykanem na Anioł Pański, a wieczorem zaśpiewają papieżowi podczas koncertu.
Podobne wieczorne koncerty zaplanowano w innych miastach. Na krakowskim rynku w widowisku słowno-muzycznym wystąpią tacy artyści, jak Zakopower, Kayah, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, IRA, Kasia Kowalska, Daniel Olbrychski i Lesław Żurek, oraz orkiestra symfoniczna. Widowisko zacznie się hejnałem z wieży mariackiej, po nim na telebimach pojawi się wypowiedź papieża z przemówienia powitalnego na Błoniach w 1979 r.
Na koncerty będą się też mogli wybrać mieszkańcy stolicy, Lublina oraz ci, którzy 1 maja będą w Zakopanem. Tam organizatorzy zapraszają na najwyżej położoną scenę w kraju (1138 m n.p.m.), z najpiękniejszą panoramą Tatr Wysokich przy schronisku Głodówka. Tam odbędzie się premierowy koncert „Góry w sercu”, który jest połączeniem przełożonych na gwarę góralską tekstów Mirka Kowalika z Raz, Dwa, Trzy i śpiewu Jana Trebuni-Tutki i Anny Wyrostek-Trebuni. W Warszawie wystąpią m.in. Ewa Bem, Valerie Ekoume, Barbara Buonaiuto, Jorgos Skolias, orkiestra Sinfonia Viva i Kapela Góralska Obrochtów.
W wielu miastach planowane są wystawy poświęcone papieżowi. Wrocław i Szczecin zapraszają na festyny, spacery, biegi i pikniki. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą się wybrać na piknik rodzinny, w którego programie są rodzinne zabawy, koncerty, a wieczorem multimedialny pokaz fontanny poświęcony beatyfikacji Jana Pawła II.
Wiele atrakcji przewidziano dla najmłodszych. W warszawskim Wilanowie, przy Świątyni Opatrzności Bożej, dzieci będą mogły pojeździć specjalną ciuchcią papieską. Pociąg będzie się zatrzymywać na przystankach, przy których dzieci poznają historię życia papieża. W świątyni w Wilanowie zostanie odsłonięty Wielki Portret Jana Pawła II, składający się ze 105 tys. zdjęć wysłanych przez Polaków SMS-ami i e-mailami. Przez Warszawę Traktem Królewskim w niedzielne południe przejedzie też oryginalny papamobile.
Oryginalne wydarzenia organizują Pelplin, Ruda Śląska i Lublin. W Lublinie 1 maja w samo południe zagrają papieżowi hejnaliści. Z Góry Jana Pawła II w Pelplinie wieczorem 1 maja polecą na wolność gołębie, a w Rudzie Śląskiej biegacze już od wtorku okrążają plac Jana Pawła II. Do niedzieli mają go okrążyć 6 tys. razy, pokonując 1498 km, czyli tyle, ile dzieli Rudę Śląską od Watykanu.