Premier Litwy Andrius Kubilius uważa, że przyjęta we czwartek nowelizacja ustawy o oświacie nie pogorszy stosunków polsko-litewskich.

"Nie mogę zrozumieć, jak może pogorszyć stosunki ustawa, która zwiększa możliwości zdobywania wiedzy, opanowania większej liczny języków. Znajomość języków - to skarb, dlatego absolutnie niezrozumiałe jest dla mnie twierdzenie, że to pogorszy nasze stosunki" - powiedział dziennikarzom premier Kubilius, odnosząc się do stosunków z Polską.

Na pytanie, czy w ten sposób język litewski nie jest wprowadzany na siłę, premier powiedział żartem, że "jak rozpoczynałem naukę w pierwszej klasie, również wydawało mi się, że jestem do tego zmuszany".

Sejm Litwy przyjął większością głosów nowelizację ustawy o oświacie

Sejm Litwy przyjął we czwartek większością głosów nowelizację ustawy o oświacie. Przewiduje ona między innymi wprowadzenie do szkół mniejszości narodowych, w tym polskich, nauczania niektórych przedmiotów, bądź ich części w języku litewskim, ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych, a także - w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół - zamykanie w małych miejscowościach szkół mniejszości narodowych, i pozostawianie tam jedynie szkoły litewskiej.