W odbywającym się na Litwie powszechnym spisie ludności około 32 proc. mieszkańców kraju formularz wypełniło drogą elektroniczną.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiej aktywności mieszkańców. Zakładaliśmy, że z możliwości udziału w spisie za pośrednictwem internetu skorzysta 10-15 proc." - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka litewskiego Departamentu Statystyki Audrone Miszkiniene.

Powszechny spis ludności na Litwie rozpoczął się 1 marca. Przez pierwsze dwa tygodnie spis odbywał się wyłącznie drogą elektroniczną. Cieszył się on taką popularnością, że tę formę spisu przedłużono o kilka dni.

Do tych, którzy nie wypełnili formularzu za pośrednictwem internetu, w daniach od 5 kwietnia do 9 maja przyjdą rachmistrzowie.

W trakcie powszechnego spisu ludności należy m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące miejsca zamieszkania, rodziny, migracji, wykonywanego zajęcia, wykształcenia, wyznania, narodowości.

Pierwszy powszechny spis ludności na Litwie został przeprowadzony w 1923 roku. Cztery spisy odbyły się w okresie radzieckim, ostatni - w niepodległej Litwie w 2001 roku.

Według ostatniego spisu na Litwie mieszka 3 mln 484 tys. osób. Liczba Polaków na Litwie wynosi 234 tys.; są oni najliczniejszą mniejszością, stanowiącą 6,7 proc. populacji.