W piątek przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami spotkania, któremu przewodniczy premier Donald Tusk, są sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w kraju i poziom zagrożenia powodziowego.

W spotkaniu uczestniczą również szef MSWiA Jerzy Miller i minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Tuż przed posiedzeniem premier poinformował, że spotkanie dotyczy zarówno "bieżącej sytuacji na kilku polskich rzekach", jak również prognoz związanych np. z topnieniem lodu. Podsumowywane - jak dodał - ma być także to, co zrobiono w ostatnich miesiącach w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

"Będę prosił o szczegółowy raport w tej sprawie" - mówił premier, zwracając się do uczestników spotkania. Dodał, że interesują go m.in. informacje dotyczące naprawy wałów przeciwpowodziowych, wycinki drzew w międzywalu oraz zarządzanie zbiornikami retencyjnym.

Reklama

Premier ma też poprosić ministrów o przedstawienie mu rozwiązań ustawowych "zmierzających do uproszczenia zakresu kompetencji" w zakresie przeciwdziałania powodzi. Jak zaznaczył "w ostatnich latach był bałagan w tym zakresie".