Kluby piłkarskie angielskiej Premier League wydały w styczniu rekordową sumę 225 mln funtów na transfery zawodników – wynika z raportu audytorsko-doradczej firmy Deloitte.

Do rekordu przyczyniły się przede wszystkim stawki zapłacone przez Chelsea za przejście z Liverpoolu Fernando Torresa za 50 mln funtów, oraz 35 mln funtów wyłożone przez Liverpool za wykupienie Andy Carrolla z Newcastle – relacjonuje serwis BBC.

Poprzedni rekord w wysokości 175 mln funtów odnotowano w styczniu 2008 roku. Prawie 80 proc. wydatków przypadło na cztery kluby: Chelsea, Liverpool, Aston Villa i Manchester City.

Dan Jones, partner grupy ds. biznesu sportowego w Deloitte twierdzi, że chociaż wpływy klubów Premier League nigdy jeszcze nie były tak wysokie, jest on tym niemniej zdumiony, iż obecnie kwota przekroczyła próg 200 mln funtów.

Na transfery między klubami ligi poszło 115 mln funtów, na opłaty za piłkarzy w zagranicznych klubach wydano 105 mln funtów i zaledwie 5 mln funtów za zawodników z klubów angielskiej Football League.Poza zakupem Andy Carolla, klub Liverpool wydał także 22,7 mln funtów za urugwajskiego napastnika Luisa Suareza z holenderskiego Ajaxu.

Chelsea kupiło z kolei w Benfice obrońcę Davida Luiza za 21,3 mln funtów.Transfery w angielskiej Premier League tradycyjnie są dokonywane od 1 stycznia do godz. 23 (GMT) 31 stycznia.

Inne