Dobry i pilnie potrzebny kompromis w sprawie wieloletnich ram finansowych i planu odbudowy - napisał w czwartek na Twitterze premier Słowenii Janez Jansza, odnosząc się do osiągniętego na szczycie UE w Brukseli porozumienia przywódców unijnych.

Dobry kompromis w sprawie wieloletnich ram finansowych i planu odbudowy - napisał na Twitterze premier, zaznaczając, że kompromis jest "pilnie potrzebny" na rzecz szybkiej regeneracji po pandemii.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował wcześniej, że na szczycie UE doszło do porozumienia przywódców unijnych w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy.

Reklama

W listopadzie Jansza napisał list do przywódców UE, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej, w sprawie unijnego budżetu. Zaapelował o "poszanowanie" lipcowego porozumienia w sprawie budżetu UE i kompromis.

"Uznaniowe mechanizmy oparte nie na niezależnej ocenie, lecz na motywowanych politycznie kryteriach nie mogą być nazywane +praworządnością+" - stwierdził. Podkreślił, że Słowenia opowiada się za poszanowaniem praworządności, ale "we wszystkich przypadkach, bezwarunkowo i bez podwójnych standardów".