1887 nowych zakażeń SARS-CoV-2, najmniej od 5 października, wykryto w niedzielę w Czechach - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych resortu zdrowia. W niedzielę przed tygodniem infekcji było prawie dwa razy więcej. Łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 6 tys.

W niedzielę przed tygodniem odnotowano 3608 nowych przypadków, ale w weekend z reguły przeprowadza się mniej testów. W sobotę przeprowadzono ponad 16 tys. badań. W ciągu tygodnia testowano ponad 30 tys. osób dziennie, tydzień wcześniej ponad 40 tys. Odsetek testów z wynikiem pozytywnym wynosi obecnie około 26 proc. Od marca testy wykazały ponad 460 tys. zakażeń koronawirusem. Aktywnych zakażeń jest obecnie 126 602.

Od marca zmarło 6208 osób z Covid-19. W niedzielę zmarło 68 osób, co jest najniższą liczbą dzienną w ostatnim miesiącu. Informacje o niedzielnym bilansie zgonów będą jeszcze napływać do resortu zdrowia. Według najnowszych opublikowanych danych w szpitalach jest 7200 pacjentów z Covid-19, z których 1009 jest w ciężkim stanie.

Reklama

Od poniedziałku ministerstwo zdrowia ma zacząć codzienną publikację szacunków ryzyka, wyrażanych w punktach, od których zależą obowiązujące restrykcje. Aktualnie wskaźnik został wyliczony na 75 punktów w skali 0-100 (pod uwagę przy jego wyznaczaniu bierze się następujące czynniki: liczba nowych zakażeń na 100 tys. obywateli w czasie 14 dni, liczba zakażeń wśród osób starszych na 100 tys. obywateli w ciągu 14 dni, współczynnik reprodukcji wirusa (R) oraz odsetek pozytywnych testów spośród wszystkich przeprowadzonych w ciągu dnia).

Jeżeli w środę wskaźnik spadnie, będzie możliwe złagodzenie ograniczeń. Nocny zakaz wychodzenia z domu może zostać skrócony o dwie godziny. Możliwy będzie powrót dzieci do szkół podstawowych. Już w minionym tygodniu podjęto decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej uczniów klas pierwszych i drugich.