W ciągu ostatniej doby w Czechach zarejestrowano 7722 nowe zakażenia koronawirusem - podały władze w niedzielę. To o 3678 mniej niż przed tygodniem, gdy informowano o 11,4 tys. nowych zakażeń. Resort zdrowia podał, że w kraju rośnie liczba zgonów; od soboty zmarło 99 osób.

Czeskie media podkreślają w komentarzach, że w dni wolne od pracy przeprowadza się mniej testów, co mogło mieć wpływ na statystyki przedstawione w niedzielę.

Według oficjalnych danych obecnie w Czechach są 168 782 aktywne infekcje. Od początku epidemii odnotowano 411 220 zakażeń koronawirusem. Połowa osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa, to ozdrowieńcy. W szpitalach przebywa obecnie 8283 pacjentów, z czego 1200 na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Według ostatnich informacji z ministerstwa zdrowia sytuacja w czeskich szpitalach jest stabilna.

W kraju rośnie liczba zgonów spowodowanych Covid-19. Jak poinformowano, w ciągu ostatniej doby zmarło 99 chorych, ale ta liczba będzie zweryfikowana w niedzielę około godziny 18. Łącznie od początku marca w Czechach odnotowano 1065 zgonów osób, które były zakażone SARS-CoV-2.

Reklama

Spośród wszystkich testów na obecność koronawirusa, jakie przeprowadzono w ciągu ostatniej doby, blisko 29 proc. dało wynik dodatni. Przez ostatnie siedem dni ten odsetek wynosił średnio 30,5 proc. Z danych resortu wynika też, że w ostatnich dniach liczba przeprowadzonych dziennie testów, która przekraczała 43 tys., stopniowo się zmniejsza. Od piątku do soboty laboratoria przeanalizowały łącznie 39 917 próbek. Bilans dotyczący soboty i niedzieli zostanie przedstawiony w niedzielę wieczorem.

Poprawia się sytuacja epidemiczna w Pradze, w której na 100 tys. mieszkańców przypada średnio ok. 400 zakażonych, a odsetek ten systematycznie spada.