Szef UEFA Aleksander Ceferin chciałby, aby nastąpił powrót do przepisów obowiązujących przed 2019 rokiem, kiedy sędzia mógł oceniać, czy zagranie ręką było celowe, czy przypadkowe.

Od 2019 roku rzut karny przyznawany jest zawsze gdy piłka uderzy zawodnika w rozpostarte ręce lub będące w nienaturalnym położeniu. Zdaniem Słoweńca "jedenastki" nie powinny być dyktowane za kontakt ręki z piłką, który był niezamierzony i nie do uniknięcia.

"Nie ma wstydu w przyznaniu, że decyzja podjęta w dobrej wierze nie przyniosła spodziewanego efektu i powinna zostać oceniona" - zwrócił się Ceferin w liście do szefa FIFA Gianniego Infantino.

Za kształt przepisów odpowiada Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB). W tym ośmioosobowym organie cztery miejsca przypadają FIFA, a po jednym przedstawicielom jej założycieli - Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.

Infatnino zapewnił, że propozycja Ceferina została przekazana odpowiednim zespołom. Na początku przyszłego roku odbędzie się 134. posiedzenie IFAB.(PAP)