Papież Franciszek powiedział, że osoby homoseksualne „mają prawo być w rodzinie”. „To dzieci Boże i mają prawo do rodziny” - dodał. Słowa te wypowiedział w filmie dokumentalnym, jaki nakręcił urodzony w Rosji i pracujący w USA reżyser Evgeny Afineevsky.

W środę papież widział się z reżyserem, który przywiózł dokument pod tytułem „Franciszek” na międzynarodowy festiwal filmowy w Rzymie - podał watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

W filmie przedstawiono parę homoseksualistów, którzy wychowują troje małych dzieci. Jeden z mężczyzn opowiada o swojej rozmowie z Franciszkiem, który poradził im, aby zaprowadzili dzieci do parafii niezależnie od opinii innych osób.

Po jego relacji pojawia się komentarz papieża po hiszpańsku, który mówi o tym, że homoseksualiści „mają prawo do rodziny”. „Nikt nie powinien być wyrzucany i cierpieć z tego powodu” - zaznaczył.

„Musimy stworzyć prawo o związkach cywilnych. W ten sposób będą oni mieć legalną ochronę. Opowiedziałem się za tym” - stwierdził papież.

W filmie o Franciszku wypowiada się między innymi emerytowany papież Benedykt XVI, dostojnicy Kościoła, jego krewny Jose Ignacio Bergoglio oraz przyjaciel Franciszka - rabin Abraham Skorka.

Afineevsky otrzyma w czwartek w Watykanie nagrodę Kineo.