Flagi w kolorach tęczy aktywiści wywiesili na budynkach FSB, Administracji Prezydenta, Sądu Najwyższego, Ministerstwa Kultury i siedziby milicji w Moskwie – podał portal Meduza.

Aktywiści słynącej z zuchwałych akcji grupy poinformowali o swoim najnowszym przedsięwzięciu na Facebooku, wyjaśniając, że wybrali instytucje, które są „najważniejszymi symbolami państwowości rosyjskiej”.

Aktywiści Pussy Riot zgłosili również szereg żądań, wśród których najważniejsze to podjęcie śledztw w sprawie prześladowań oraz zabójstw homoseksualistów i osób transseksualnych w Czeczenii na rosyjskim Kaukazie Północnym, a także uchwalenie ustawy, która zabraniałaby dyskryminacji takich osób i legalizowała małżeństwa osób tej samej płci.

W czasie akcji, jak podała grupa, zatrzymano dwóch niezależnych dziennikarzy w różnych miejscach Moskwy. Milicja na razie nie potwierdziła tych informacji.

Swój performance Pussy Riot przeprowadziła w dniu 68. urodzin Putina. Pussy Riot to rosyjska feministyczna grupa aktywistek i aktywistów, która od lat organizuje prowokacyjne akcje w miejscach publicznych, by zwrócić uwagę na różne problemy społeczne – autorytaryzm, łamanie praw kobiet i mniejszości, itd.

Członkinie Pussy Riot zostały skazane przed kilku laty na karę dwóch lat łagru za wykonanie antyprezydenckiego utworu w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. (PAP)