Wraz z początkiem roku szkolnego szkoły wróciły do stacjonarnych zajęć. W razie zakażenia koronawirusem ucznia lub kadry dyrektor szkoły może wprowadzić naukę hybrydową (gdy część uczniów uczy się w szkolnym budynku, a część w domu) lub w pełni zdalną. Niezbędna jest jednak do tego zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia powiatowego inspektora sanitarnego.

Narożniak przekazała, że według stanu w czwartek, w woj. mazowieckim wydano cztery pozytywne opinie dotyczące zmiany trybu nauczania. Wydano pisemną opinię zezwalającą na nauczanie zdalne od 1 do 4 września w Zespole Szkół Powiatowych w Myszyńcu w powiecie ostrołęckim. Powodem było zachorowania na COVID-19 pracownika szkoły i jego bliski kontakt z pozostałym personelem.

Sanepid zgodził się na nauczanie zdalne w Szkole Podstawowej w Ostrowie w gminie Celestynów w powiecie otwockim ze względu na wystąpienie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u nauczyciela szkoły i objęcie kwarantanną pozostałych osób. Opinię wydano 2 września i obowiązuje do czasu zakończenia kwarantanny personelu.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasecznie potwierdzono pozytywny wynik testu u nauczyciela placówki. Sanepid wydał ustną opinię pozwalającą na nauczanie hybrydowe dla 4 oddziałów z II klasy na okres od 2 do 4 września.

W szkole podstawowej przy ul. Karmelickiej w Warszawie sanepid zgodził się na nauczanie zdalne od 3 do 7 września. Powodem był pozytywny wynik na obecność koronawirusa u nauczyciela tej szkoły, który 26 i 27 sierpnia brał udział w posiedzeniu rady pedagogicznej.

Rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka pytana przez PAP o dane dotyczące warszawskich placówek poinformowała, że 10 szkół wystąpiło do służb sanitarnych o przejście w styl pracy zdalnej lub hybrydowej.

Dodała, że 1 września naukę w stołecznych placówkach oświatowych rozpoczęło ponad 271 tys. uczniów i przedszkolaków.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec