Sytuacja, szczególnie w Polskiej Grupie Górniczej jest nagląca i wymaga podjęcia pilnych działań - oświadczył w piątek minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który wziął udział w posiedzeniu zespołu ds. transformacji górnictwa w Katowicach.

„Jesteśmy zdeterminowani, by tę sytuację ustabilizować i wyprowadzić na prostą. Musi to jednak nastąpić przy akceptacji związków zawodowych, ale także z uwzględnieniem sytuacji w sektorze energetycznym, która również nie jest prosta” – podkreślił cytowany w komunikacie resortu Sasin.

Jak poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, obok Sasina w spotkaniu wziął również udział wiceminister aktywów Artur Soboń, któremu podlegają spółki z sektora górniczego i energetycznego oraz wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

Obecny byli także szefowie największych państwowych spółek energetycznych oraz przedstawiciele związków zawodowych tej branży.

Jak podało MAP, podczas spotkania omówiono kwestie relacji między firmami górniczymi i energetycznymi, w tym sprawy związane z importem surowca czy odbiorami zakontraktowanego wcześniej paliwa. Potwierdzono również wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ograniczy import i zwiększy jej produkcję w krajowych elektrowniach.

Jak przypomniało MAP, zespół ds. transformacji górnictwa do końca września ma wypracować propozycje koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. Kolejne spotkanie ma się odbyć 10 września.(PAP)