Dwukrotnie więcej żołnierzy, niż planowano, dowództwo na szczeblu korpusu, a także 30 samolotów F-16. Obecność wojsk USA będzie w Polsce bardziej widoczna, ale stacjonować będą na specjalnych prawach.
W środę prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump potwierdzą w Waszyngtonie zasady, na jakich zostanie zwiększona obecność USA w Polsce. DGP poznał szczegóły tego, jak będzie wyglądał Fort Trump. Jak podawaliśmy wczoraj na Dziennik.pl, do naszego kraju ma przyjechać nawet do dwóch tysięcy żołnierzy amerykańskich, a nie – jak zakładano wcześniej – do tysiąca. Do Polski przeniesione zostanie również Dowództwo V Korpusu US Army z Kentucky. Jest też plan, by z RFN do Polski przebazować około 30 amerykańskich F-16.
Podpisane ma zostać również porozumienie DCA – Defence Cooperation Act, regulujące zasady, na jakich Amerykanie będą u nas funkcjonować. Do tego przekazanych zostanie Polsce pięć używanych – lecz nowszych niż użytkowane przez nasze siły powietrzne – samolotów transportowych C-130 Hercules. Do zamknięcia tego wydania DGP na liście zagadnień, które mają się pojawić w USA, pozostawało też ogłoszenie przez Warszawę chęci kupienia w USA śmigłowców bojowych (ten punkt był jednak najmniej pewny). W grę wchodzi zakup maszyn Boeing AH-64 Apache lub Bell AH-1Z Viper.