Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła we wtorek wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności dla ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wnioskodawcy wskazywali m.in. na nieprzygotowanie kierowanego przez niego resortu do epidemii koronawirusa.

18 posłów głosowało za odrzuceniem wniosku opozycji o wotum nieufności dla ministra Szumowskiego, 17 było przeciw.

We wtorek komisja zdrowia rozpatrywała wniosek KO o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Barbara Nowacka przedstawiając wniosek KO zarzucała Szumowskiemu m.in. nieprzygotowanie Polski, resortu zdrowia i polskiego społeczeństwa na pandemię koronawirusa. Mówiła też m.in. o brakach w szpitalach związanych z niewystarczającą liczbą sprzętu ochronnego.

Posłowie opozycji wskazywali też na sprawę maseczek sprowadzonych do Polski, które nie miały wymaganych dokumentów i nie spełniały norm. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że resort jest w tej kwestii transparentny. "Dzisiaj każdy obywatel, który chce się zapoznać ze szczegółami tego, co było kupowane, kiedy było kupowane i za ile, może to zrobić na stronie ministerstwa zdrowia" - dodał.

"Co byśmy mówili, dane nie kłamią. (...) Nikt nam nie zabierze tego sukcesu, bo rzeczywiście przeszliśmy przez tą pandemię suchą stopą. Jeszcze wiele przed nami, wiele się nauczyliśmy" - mówił w czasie posiedzenia komisji Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.