Ministerstwo obrony Hiszpanii zapowiedziało, że w związku z pandemią koronawirusa do końca marca wycofa z Iraku 200 swoich żołnierzy. Powrócić ma też grupa hiszpańskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.

Z informacji resortu obrony wynika, że na misji w Iraku pozostanie ponad 520 żołnierzy.

W wydanym w sobotę wieczorem oświadczeniu poinformowano, że wśród powracających do Hiszpanii wojskowych będą m.in. oficerowie prowadzący szkolenia dla irackich służb mundurowych.

Ministerstwo obrony Hiszpanii nie ujawniło dotąd, ilu żołnierzy powróci do kraju z misji w Afganistanie, gdzie jest ich obecnie 65.

Według telewizji TVE powracający do Hiszpanii żołnierze zostaną włączeni w skład tzw. specjalnych jednostek ratowniczych, które m.in. stawiają szpitale polowe, pomagają w patrolowaniu ulic, a także dezynfekują lotniska i porty morskie.

Z kolei dziennik “El Pais” wskazuje, że innym argumentem za ograniczeniem hiszpańskich kontyngentów w Azji jest obawa o zakażenia koronawirusem wśród żołnierzy.

Od 15 marca, kiedy na terytorium Hiszpanii wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, armia zwiększyła liczbę pomagających w walce z pandemią żołnierzy z 1000 do blisko 2700.

W niedzielę premier Pedro Sanchez ogłosił, że jego rząd wydłuży w kraju o 15 dni stan zagrożenia epidemicznego z powodu licznych zakażeń koronawirusem i spowodowanych nim zgonów. Dotychczas po zakażeniu koronawirusem zmarło w Hiszpanii 1720 osób, a ponad 28,5 tys. zostało zainfekowanych.

Marcin Zatyka (PAP)