Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że na sobotnim posiedzeniu rady ministrów zatwierdzony zostanie stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju. Wyjaśnił, że decyzja ta ma związek z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Hiszpanii.

Sanchez powiedział, że poinformował już króla Filipa VI o nadzwyczajnym sobotnim posiedzeniu rady ministrów, podczas którego zapadnie decyzja o wprowadzeniu na 15 dni stanu zagrożenia epidemicznego.

“Zagrożenie sanitarne i społeczne, jakiego obecnie doświadczamy, skłania nas do podjęcia nadzwyczajnych środków w celu zahamowania tej pandemii” - powiedział w telewizyjnym przemówieniu Sanchez.

Premier podkreślił, że Hiszpania “wkroczyła dopiero w pierwszą fazę” walki z koronawirusem. “Wierzę, że wspólnie, przestrzegając wytycznych sanitarnych (…), uda nam się wspólnie pokonać tę chorobę” - stwierdził Sanchez.

Szef centrolewicowego rządu zapowiedział jednak, że nie należy z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość, a walka z koronawirusem może potrwać kilka tygodni.

Nie jest wykluczone, że w przyszłym tygodniu będziemy mieć w naszym kraju 10 tys. zakażonych osób” - powiedział Pedro Sanchez.

Wprawdzie Sanchez nie sprecyzował, jakie decyzje zapadną w sobotę, ale źródła w rządzie ujawniły mediom, że chodzi m.in. o wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu placówek gastronomicznych, hoteli i firm. Od poniedziałku w całej Hiszpanii mają być zamknięte wszystkie placówki oświatowe.

Dotychczas w związku z koronawirusem zmarło w Hiszpanii 120 osób, a ponad 4200 zostało nim zainfekowanych.