Drugą zakażoną koronawirusem minister w rządzie Sancheza jest szefowa resortu polityki terytorialnej i służb publicznych Carolina Darias. Podobnie jak pozostali członkowie centrolewicowego gabinetu poddała się ona badaniom na obecność Covid-19 w czwartek rano.

Badania zostały zlecone członkom rządu po tym, gdy w nocy ze środy na czwartek zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u innej minister, Irene Montero, szefowej resortu ds. równouprawnienia płci.

Mąż Montero, wicepremier Hiszpanii Pablo Iglesias, ogłosił, że w związku z zachorowaniem żony poddał się 14-dniowej kwarantannie.

Wynik badania Montero skłonił też rodzinę królewską do wykonania w czwartek badań na obecność Covid-19, gdyż szefowa resortu ds. równouprawnienia w ostatnich dniach spotkała się z królową Letycją.

W piątek rano biuro prasowe pałacu królewskiego potwierdziło, że badanie najbliższych członków rodziny króla Filipa VI dało wynik negatywny.

Do piątku zakażenie koronawirusem potwierdzono w przypadku trzech polityków partii Vox, w tym Abascala. Istnieje domniemanie, że podobnie jak zainfekowany sekretarz generalny Vox Javier Ortega Smith, Abascal nabawił się choroby podczas niedzielnego kongresu partii, który odbył się w niedzielę w Madrycie z udziałem 9 tys. osób.

Inną zakażoną Covid-19 polityk jest też Ana Pastor z centroprawicowej Partii Ludowej (PP), pełniąca funkcję wiceszefowej Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu.

Do piątkowego popołudnia w Hiszpanii zanotowano łącznie 90 zgonów osób zakażonych koronawirusem oraz blisko 3900 zainfekowanych. W ciągu 16 godzin liczba zgonów wzrosła o 6, a zakażonych o ponad 800.

Marcin Zatyka (PAP)