Rząd Hiszpanii zatwierdził w czwartek plan pomocy o wartości 2,8 mld euro dla wspólnot autonomicznych poszkodowanych wskutek pandemii koronawirusa, a także wsparcie dla małych i średnich firm na poziomie 14 mld euro.

Plan pomocy został ogłoszony przez premiera Pedro Sancheza po posiedzeniu Rady Ministrów, zwołanym w trybie nadzwyczajnym. W jego trakcie zatwierdzono szereg innych środków łagodzących negatywny wpływ pandemii na hiszpańską gospodarkę, a także wytyczne służące zahamowaniu rozprzestrzeniania się choroby.

Sanchez przypomniał, że do godzin popołudniowych w czwartek w Hiszpanii odnotowano 84 zgony wskutek zakażenia koronawirusem, a 3 tys. osób zostało zainfekowanych. Wezwał do przestrzegania zaleceń służb sanitarnych. “Każdy z nas musi zrobić ten wysiłek w sposób indywidualny, abyśmy mogli pokonać tę chorobę wspólnie” - powiedział premier.

Rząd przewiduje także skierowanie dodatkowej kwoty 1 mld euro do budżetu ministerstwa zdrowia oraz 14 mld euro na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw poszkodowanych pandemią Covid-19. Chodzi głównie o spółki z sektora gastronomii oraz transportu.

Sanchez poinformował, że od piątku odwołane zostaną zajęcia szkolne w północnych regionach kraju - Galicii, Kraju Basków oraz Katalonii. W czwartek przed południem zamiar zamknięcia szkół wyraziły też władze Asturii, na północy kraju, gdzie w nocy zanotowano pierwszy zgon na Covid-19.

“Resort zdrowia zaleca wszystkim wspólnotom autonomicznym naszego kraju zamknięcie placówek oświatowych” - dodał premier Sanchez, zapowiadając, iż w najbliższym czasie przeprowadzi rozmowy z ugrupowaniami parlamentarnymi w sprawie zatwierdzenia tegorocznego budżetu.