We wtorek po godz. 9 w kancelarii premiera zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego w związku z rozsprzestrzenianiem się koronawirusa; na godz. 10.15 planowana jest wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefów czterech resortów.

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. W poniedziałek po południu hospitalizowanych było 467 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; ponad 1000 osób objęto kwarantanną, a ponad 7000 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek rano, że po zakończeniu zespołu odbędzie się "ważna konferencja prasowa" premiera oraz ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, MSWiA Mariusza Kamińskiego, szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, oraz edukacji Dariusza Piontkowskiego.

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego to organ opiniotwórczo-doradczy, w którego skład wchodzą premier oraz ministrowie: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, minister koordynator służb specjalnych. Sekretarzem zespołu jest dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Z kolei na godz. 11 zaplanowane jest posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie będzie dotyczyć sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Poprzednie posiedzenie Rady odbyło się w czerwcu 2016 r. przed szczytem NATO w Warszawie.

W skład RBN wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA, i MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć na zaproszenie prezydenta także byli prezydenci i premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na temat posiedzenia.