Pięcioro obywateli Ukrainy jest zakażonych koronawirusem: czwórka w Japonii i jedna osoba we Włoszech - oznajmił ukraiński wiceminister ochrony zdrowia Wiktor Laszko. Zapewnił, że na terytorium kraju nie potwierdzono do tej pory żadnego przypadku zarażenia Covid-19.

Zakażeni w Japonii to członkowie załogi wycieczkowca Diamond Princess, z kolei we Włoszech, w Neapolu, potwierdzono zakażenie koronawirusem u Ukrainki - powiedział wiceminister na antenie telewizji 1+1 w nocy z czwartku na piątek.

Laszko, który jest też głównym lekarzem sanitarnym Ukrainy, zapewnił, że na Ukrainie nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia - w przypadku wszystkich osób, u których podejrzewano zakażenie, badania na obecność koronawirusa wyszły negatywnie.

Od stycznia na Ukrainę wróciło 4,5 tys. osób z Chin - poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. Dodał, że 24 osoby znajdują się pod kontrolą, ponieważ zgłosiły się do lekarza w związku z pogorszeniem samopoczucia. Dodał, że w ramach środków bezpieczeństwa mierzona jest temperatura osób przekraczających granicę ukraińską.

Władze zapewniają też, że wszystkie osoby ewakuowane z chińskiego Wuhanu, centrum epidemii koronawirusa, do miejscowości Nowy Sanżary w obwodzie połtawskim są zdrowe. Na Ukrainę ewakuowano w ubiegłym tygodniu 45 Ukraińców i 27 obcokrajowców, w tym dzieci.

W czwartek minister ochrony zdrowia Zoriana Skałecka zdementowała informację o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia. "Jakieś kanały w serwisie Telegram dzisiaj po południu zaczęły udostępniać +informację+ o rzekomym potwierdzonym fakcie zakażenia wirusem na Ukrainie. Nie jest to zgodne z rzeczywistością" - napisała minister na Facebooku.

Skałecka zapowiedziała też, że jej resort zajmie się rozwiązaniem problemu braku maseczek ochronnych w aptekach.

W Kijowie na wypadek zakażeń koronawirusem przygotowano kilka szpitali i przygotowano sale na oddziałach zakaźnych. Poinformowały o tym służby prasowe kijowskich władz miejskich. Dodano, że w piątek odbędą się szkolenia dla pracowników stołecznych placówek medycznych w zakresie leczenia pacjentów, u których wykazano obecność koronawirusa i tych z podejrzeniem zakażenia.

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu 2019 roku na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta. Następnie epidemia rozprzestrzeniła się na ponad 50 państw. W sumie na świecie zakażonych zostało ponad 83 tys. ludzi; zmarło ponad 2800.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)