Premier Chorwacji Andrej Plenković poinformował we wtorek, że w jego kraju potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem. Jest to również pierwszy przypadek Covid-19 na Bałkanach.

"Pacjent został umieszczony w uniwersyteckim szpitalu chorób zakaźnych w Zagrzebiu" - zakomunikował Plenković na konferencji prasowej.

"Jest to młody mężczyzna i ma łagodniejsze objawy; znajduje się w izolacji i jego stan jest w tej chwili dobry" - dodał.

Reklama

Pacjent przebywał w Mediolanie we Włoszech od 19 do 21 lutego - podał minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz.

"Jest to choroba podobna do grypy i nie oczekuje się żadnych powikłań innych niż po grypie" - uspokajał Berosz, cytowany przez serwis Dnevnik.hr. "Zorganizujemy kwarantannę dla tych, którzy mieli z nim kontakt" - zapewnił.

Berosz podkreślił również, że Chorwacja wchodzi na wyższy poziom gotowości, a jej system opieki zdrowotnej ma wszystkie możliwości reagowania na zagrożenie.

"System opieki zdrowotnej jest gotowy i zrobimy wszystko dla bezpieczeństwa zdrowotnego kraju" - zaznaczył.

We wtorek dwa kraje sąsiadujące z Włochami, Chorwacja i Austria, potwierdziły pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem.

We Włoszech potwierdzono najwięcej w Europie przypadków zakażenia, 283, oraz najwięcej zgonów - siedem. Najwięcej przypadków zanotowano w Lombardii, której stolicą jest Mediolan - podały włoskie władze sanitarne.