Większość wskazuje Mateusza Morawieckiego jako najlepszego kandydata na premiera: tak typuje 70 proc. wyborców PiS pytanych przez IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM. Jarosława Kaczyńskiego wskazuje 23 proc. – Morawiecki jest wyżej oceniany przez respondentów niż przez aktyw partyjny. Prezes jest popularny w aparacie PiS, który widzi w nim gwarancję stabilizacji – mówi politolog Antoni Dudek.
Wynik sondażu to akceptacja decyzji, jakie zapadły przed wyborami i zostały potwierdzone – by Morawiecki został premierem.
– Nasi zwolennicy chcą stabilności. To wygodne i dla prezesa, i dla premiera. Prezes zawsze twierdził, że ośrodek polityczny powinien być obok rządu, by mieć bardziej zdystansowane spojrzenie – mówi osoba z PiS. Żaden z innych polityków prawicy nie zdobył znaczącego odsetka głosów jako kandydat na premiera.
Trwają rozmowy o kształcie nowego gabinetu. Są prowadzone w czworokącie: Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin. Nowy rząd ma wystartować po 12 listopada, kiedy pierwszy raz zbierze się Sejm IX kadencji.