Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w związku z podejrzeniem wyłudzenia podatku VAT przy obrocie opakowaniami kartonowymi - dowiedziała się PAP. Grupa, w której działali miała wystawić blisko 1,5 tys. faktur na ponad 41 mln zł i wystąpiła o zwrot co najmniej 9,5 mln zł VAT.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził zatrzymanie przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury CBA w związku ze śledztwem dotyczącym funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

Zatrzymani przez CBA, to osoba podejrzewana o zorganizowanie i kierowanie grupą a także dwie osoby - tzw. słupy, wystawiające fikcyjne faktury VAT. Wcześniej - w styczniu - w tej sprawie zatrzymano już dwie osoby.

"Trwają czynności z zatrzymanymi i przeszukania. Według Biura grupa działała w Polsce i Czechach między 2014 a 2017 rokiem" - dodał. Śledczy ustalili, że członkowie grupy tworzyli pozory legalnej działalności, dokumentowali pozorną sprzedaż, a następnie występowali o zwrot naliczonego VAT.

Brodowski zaznaczył, że lista zatrzymanych może się wydłużyć, ponieważ śledczy nadal pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

Trzech zatrzymanych po zakończeniu czynności trafi do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie mają im zostać postawione zarzuty.