Kilkuset obywateli Chin mieszkających w Hiszpanii demonstrowało w piątek w Madrycie przed oddziałem banku BBVA, protestując przeciw zablokowaniu bez uprzedzenia ich kont. BBVA wyjaśnia, że wykonuje zalecenia mające na celu "utrudnienie prania brudnych pieniędzy".

Protestujący, którzy demonstrowali z flagami chińskimi i hiszpańskimi, wznosili na przemian okrzyki: "Domagamy się sprawiedliwości!" i "Bank BBVA - rasiści!".

Bank BBVA, z którego administracją skontaktowała się agencja AFP, nie potrafił na razie podać liczby klientów, których konta zostały objęte blokadą. Według Chińskiego Stowarzyszenia w Hiszpanii (ACHE) jest to 4-5 tys. osób.

Bank wydał komunikat, w którym informuje, że zastosował "obowiązujące przepisy, które mają na celu zapobieganie praniu kapitału", ale "uczyni wszystko”, aby zredukować do minimum trudności, na jakie narażeni będą klienci.

Wielu uczestników protestu twierdziło - jak pisze AFP - że niektóre inne banki, jak np. Bankia i CaixaBank, również blokują konta chińskich klientów, a przy dokonywaniu wypłat wymagają od nich dokumentowania wpływów pieniężnych i dochodów.