W regionie jest ponad 120 miejsc dla bezdomnych potrzebujących schronienia – poinformował wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zwrócił się również do starostów oraz prezydentów miast, by zadbali o schronienie, ciepły posiłek i odzież dla bezdomnych.

„Nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek, kto potrzebuje pomocy, był jej pozbawiony” – podkreślił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Jak dodał, „system pomocy społecznej zapewnia potrzebującym miejsca w schroniskach, noclegowniach, ogrzewalniach. Pomyśleliśmy również o osobach w podeszłym wieku, samotnych, nieporadnych życiowo. One szczególnie w okresie zimowym mogą liczyć na pomoc i wsparcie”.

Wojewoda zwrócił się również do starostów oraz prezydentów miast, by zadbali o schronienie, ciepły posiłek, odzież dla bezdomnych. Jak wskazał, warto, by lokalni włodarze na bieżąco aktualizowali informacje o placówkach udzielających pomocy. Wojewoda tłumaczył, że czasami wystarczy jeden telefon od mieszkańców, by uratować życie osobie samotnej lub pozbawionej dachu nad głową – szczególnie w czasie, gdy odnotowuje się niskie temperatury.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że na stronie internetowej urzędu znajduje się specjalna zakładka o nazwie „Akcja Zima”, w której umieszczone są numery telefonów oraz infolinii wraz z danymi teleadresowymi instytucji udzielających pomocy. Uruchomiono także interaktywną mapę, dostępną również na urządzeniach mobilnych.

„Aktualnie na terenie województwa wielkopolskiego mamy ponad 120 wolnych miejsc dla bezdomnych. Liczę na to, że podobnie jak w poprzednich latach, służby dobrze poradzą sobie z szybkim reagowaniem na zgłoszenia oraz monitorowaniem miejsc, w których potencjalnie mogą przebywać osoby bezdomne. To zadanie przede wszystkim dla policji i Straży Ochrony Kolei” – wskazał wojewoda.

Funkcjonariusze przeprowadzają patrole we współpracy z pracownikami opieki społecznej. Monitoringiem placówek udzielających tymczasowego schronienia zajmie się Wydział Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. (PAP)

Autor: Anna Jowsa