W środę prezes PiS zabrał głos na początku posiedzenia Sejmu. "(Szczypińska) była piękną postacią naszego ruchu politycznego, ale także szerzej - naszej całej politycznej wspólnoty, jakkolwiek jest ona dzisiaj podzielona" - powiedział prezes PiS. "Sądzę, że zasłużyła na dobrą, bardzo dobrą pamięć" - podkreślił Kaczyński.

Prezes PiS przypomniał polityczną drogę Szczypińskiej. Jak mówił, była ona osobą zaangażowaną w działalność Solidarności, prześladowaną działaczką podziemia. "Dowiedziałem się o niej po raz pierwszy, nie znając jej jeszcze, jako działacz Komitetu Helsińskiego, właśnie dlatego (...), że podlegała szczególnie brutalnym prześladowaniom" - wspominał prezes PiS.

Przypomniał, że Szczypińska wiele lat działała w Porozumieniu Centrum i PiS, była osobą głęboko zaangażowaną w sprawę Polski. "To zaangażowanie trwało aż do ostatnich tygodni. Kiedy odzyskiwała na chwilę możliwość jakiejś aktywności, to przez cały czas zajmowała się - nawet z daleka, przez telefon - tym, co dzieje się w jej okręgu, tym, co dzieje się w sferze życia publicznego" - podkreślił.

Kaczyński odmówił też modlitwę "Wieczne odpoczywanie".

Szczypińska zmarła w sobotę 8 grudnia po ciężkiej chorobie. Miała 61 lat. Uroczystości pogrzebowe posłanki PiS rozpoczną się w najbliższy poniedziałek 17 grudnia o godz. 11.30 w Kościele Mariackim w Słupsku; bezpośrednio po mszy świętej nastąpi przejście na cmentarz komunalny.

Posłanka PiS z zawodu była pielęgniarką. W latach 80. zakładała Solidarność w Służbie Zdrowia w Słupsku. Działała w podziemiu. Karierę polityczną zaczynała w Porozumieniu Centrum, partii Jarosława Kaczyńskiego. Następnie była wśród współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości.

Była posłanką na Sejm RP ze Słupska w IV, V, VI, VII oraz obecnej kadencji. Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS. Szczypińska była w delegacjach Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Pracowała też w czterech zespołach parlamentarnych - jako wiceprzewodnicząca w polsko-chorwackim i polsko-palestyńskim i jako członek w polsko-ukraińskim i w polsko-tajwańskim. (PAP)

autor: Anna Tustanowska