"Jesteśmy w kontakcie z rodziną pana Kovriga i podnieśliśmy tę kwestię w rozmowie z władzami Chin. (...) Ta sprawa absorbuje naszą uwagę na najwyższych szczeblach rządowych" - powiedziała Freeland w Toronto, w transmitowanej w internecie rozmowie z dziennikarzami "New York Times".

O zatrzymaniu Kovriga, obecnie eksperta w think tanku International Crisis Group, poinformowano we wtorek. Powody zatrzymania nie są znane, ale doszło do niego niedługo po tym, jak Pekin groził Ottawie „poważnymi konsekwencjami” w związku z aresztowaniem w Vancouver dyrektor finansowej firmy Huawei.

Meng Wanzhou została aresztowana 1 grudnia na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o jej ekstradycję. Waszyngton podejrzewa ją o ukrycie związków jej firmy z przedsiębiorstwem Skycom, które próbowało sprzedać sprzęt Iranowi wbrew nałożonym na ten kraj amerykańskim sankcjom.

Podobnie jak wcześniej minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale, Freeland powstrzymała się od bezpośredniego powiązania obu spraw.

"Jestem pewna, że wszyscy zdają sobie sprawę z geopolitycznej złożoności potencjalnie bijącej z tego wszystkiego" - przyznała szefowa dyplomacji, podkreślając jednak niezależność kanadyjskiego systemu sądowniczego i poszanowanie dla praworządności.

"(...) Kanada jest państwem prawa, wypełniającym swoje zobowiązania traktatowe - powiedziała. - W sprawie pani Meng, właściwa procedura prawna była przestrzegana przez cały czas, nie było żadnej ingerencji politycznej. (...) Na tym etapie sprawa jest w sądzie."

Zdaniem Freeland dla Ottawy szczególnie ważne jest to, żeby zakomunikować Chinom, że ta sprawa to "nie osąd polityczny wydany przez Kanadę", a tylko konsekwencja wypełniania traktatu.

"Pracujemy nad tym, żebyśmy (...) tę rzeczywistość w pełni wyjaśnili Chinom. Relacja kanadyjsko-chińska jest bardzo ważna, jest to relacja, którą sobie cenimy, relacja która może, będzie i musi trwać" - podkreśliła.

Wcześniej we wtorek premier Justin Trudeau powiedział dziennikarzom, że jego rząd jest w kontakcie z przedstawicielami Chin w związku z zatrzymaniem Kovriga oraz udziela pomocy konsularnej jego rodzinie.

Ambasada Chin w Ottawie nie udzieliła jak dotąd żadnych informacji w sprawie Kovriga, wykazała jednak aktywność w sprawie Meng. W oświadczeniu przekazanym dziennikowi "Globe and Mail" ambasada określiła jej aresztowanie jako "polityczny spisek" Kanady i USA mający na celu podważenie reputacji Huawei. "Jest to polityczna szykana wobec chińskiego przedsiębiorstwa i chińskiego obywatelki" - napisano.

Kancelaria premiera nie skomentowała oświadczenia, ale ambasador USA w Kanadzie Kelly Craft nazwała zarzut spisku "całkowicie fałszywym".