Kancelaria Prezydenta zachęca do odwiedzin Sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim i sal reprezentacyjnych w Belwederze, gdzie mieszkał i pracował marszałek Józef Piłsudski. Oba miejsca udostępniono dla zwiedzających z okazji Święta Niepodległości.

Kancelaria Prezydenta opublikowała w niedzielę na Twitterze spot, w którym widać wnętrza Belwederu wyjątkowo udostępnione dla zwiedzających z okazji 11 listopada.

Zwiedzającym zostanie udostępniony m.in. gabinet Józefa Piłsudskiego, w którym znajduje się wiele autentycznych pamiątek po Piłsudskim, salonik, pokój adiutanta oraz inne sale Belwederu, m.in. Marmurowa, Malinowa, Pompejańska i Kominkowa. Możliwe są też odwiedziny Sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim.

Kancelaria Prezydenta przypomniała na swojej stronie, że otwarta 12 września sala poświęcona jest "najstarszemu i najważniejszemu polskiemu odznaczeniu cywilnemu i wojskowemu nadawanemu za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej – zarówno w czasie pokoju, jak i podczas wojny".

Oprócz współczesnych odznak Orderu Orła Białego w Sali zaprezentowane są wybrane insygnia i pamiątki historyczne związane z Drugą Rzecząpospolitą i rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, m.in. odznaki Orderu Orła Białego i odznaki Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski, noszone przez kolejnych prezydentów, a także rękopis Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 roku, nazywanej konstytucją kwietniową.

W obu miejscach będzie wyłożona Księga Niepodległości, w której swoje podpisy składać mogą wszyscy obywatele wyrażający chęć uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. (PAP)