Jacek Karnowski został w I turze wybrany na prezydenta Sopotu; będzie pełnił tę funkcję po raz szósty z rzędu. Nadmorskim kurortem rządzi od 1998 r., a w sopockim samorządzie działa od początku jego powstania, kiedy w wieku 26 lat został radnym i wiceprezydentem Sopotu.

W tegorocznych wyborach startował z komitetu wyborczego Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego. Ugrupowanie Karnowskiego szło do wyborów pod hasłem "Sopot nasz wspólny dom". Wśród kandydatów Platformy Sopocian do Rady Miasta Sopotu byli m.in. działacze społeczni oraz członkowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Komitetu Obrony Demokracji.

Kandydaturę Karnowskiego na kolejną kadencję poparli m.in. Małgorzata Tusk, żona przewodniczącego Rady Europejskiej i byłego premiera Donalda Tuska; były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i były premier Jerzy Buzek, aktor Krzysztof Kowalewski, artysta Andrzej Dudziński, a także dawni działacze opozycyjni z lat PRL mecenas Jacek Taylor i współtwórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall.

W samorządzie w Sopocie Karnowski działa od początku jego powstania w 1990 r. W wieku 26 lat został najmłodszym radnym, uzyskując największą liczbę głosów - 1853. Objął w tym czasie stanowisko wiceprezydenta Sopotu, które pełnił do 1998 r., kiedy to został wybrany na prezydenta kurortu. W 2002 r. w pierwszych wyborach bezpośrednich Karnowski wygrał w I turze z wynikiem 56 proc. W 2006 roku także zwyciężył w I turze (ponad 63 proc. głosów).

Karnowski był też jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej na Pomorzu, z PO rozstał się po ujawnieniu w 2008 r. tzw. afery sopockiej z zarzutami o charakterze korupcyjnym. Karnowski zaproponował wtedy, aby to mieszkańcy w referendum rozstrzygnęli, czy chcą, by dalej pełnił swoją funkcję. Większość uczestniczących w głosowaniu w maju 2009 r. sopocian (62 proc.) opowiedziała się przeciwko odwołaniu Karnowskiego. W 2010 r. został ponownie wybrany na prezydenta kurortu, uzyskując w II turze 51,43 proc. głosów (pokonał lidera ruchu obywatelskiego "Kocham Sopot" Wojciecha Fułka).

W ostatnich wyborach w 2014 r. Karnowski już w pierwszej turze został wybrany na prezydenta Sopotu zdobywając ponad 53 proc. głosów.

Po latach "afera sopocka" zakończyła się dla Karnowskiego pomyślnie - z części zarzutów został prawomocnie uniewinniony przez sąd, inne zarzuty umorzyła też sama prokuratura.

O naruszenie dóbr osobistych Karnowski pozwał do sądu byłego redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego (obecnie redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy") oraz byłego dziennikarza tej gazety Piotra Kubiaka za cykl kilkudziesięciu artykułów o tzw. aferze sopockiej. Pod koniec stycznia tego roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał prawomocnie, że byli pracownicy "Rz" zniesławili prezydenta Sopotu i nakazał im przeprosiny oraz zapłatę 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Jacek Karnowski urodził się 16 sierpnia 1963 r. w Gdańsku. O sobie mówi: "od zawsze harcerz". Aktywny w działalności antykomunistycznej, członek Ruchu Młodej Polski. W latach 90. współzałożyciel i członek władz Partii Konserwatywnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

Absolwent Politechniki Gdańskiej (1988) - inżynier budowy mostów. Po studiach przez dwa lata pracował w Biurze Projektów Kolejowych PKP w Gdańsku. Na PG był wicemarszałkiem parlamentu studenckiego. Współzakładał też katolicką organizację akademicką "Verbum". Podczas studiów był ministrantem w jednym z sopockich kościołów. W 2008 r. obronił pracę doktorską z zakresu nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim. Jest też absolwentem Studium Podyplomowego Prawa Samorządowego na Uniwersytecie Gdańskim oraz Studium Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Central Connecticut State University w USA.

Od wielu lat Karnowski ma opinię prezydenta, który stara się rządzić twardą ręką. Ze względu na chwilami apodyktyczny styl pracy i kontakty z podwładnymi przez dziennikarzy i urzędników nazywany "Sołtysem". Inny, starszy już pseudonim Karnowskiego, to "Kudłaty" - nawiązujący do jego fryzury z mocno kręconymi włosami.

Twierdzi, że ma duszę społecznika, odziedziczoną po dziadku Janie Wosiu-Budziszu, współtwórcy ruchu młodokaszubskiego oraz dziadku Franciszku - rozstrzelanym w 1939 r.

Karnowski jest ratownikiem i założycielem sopockiego WOPR - w dzieciństwie tonął i został uratowany przez kolegę. Lubi sport - gra w piłkę nożną, tenisa, jeździ na nartach i żegluje. Jego pasją są też górskie wspinaczki.

Ma troje dzieci: bliźniaków Łukasza i Jakuba (1989) oraz Joannę (1994).