Szef Interpolu Meng Hongwei nie daje znaku życia od blisko tygodnia. Pod koniec września wyjechał z Francji do Chin - informuje w piątek na swej stronie internetowej francuskie radio Europe 1. W związku z zaginięciem Menga wszczęto we Francji śledztwo.

W sobotę 29 września 64-letni Meng wyjechał z Francji do Chin i nie ma z nim kontaktu. Jego zaniepokojona małżonka, która mieszka wraz z dziećmi w Lyonie, zgłosiła zniknięcie francuskim władzom. Kobieta została przesłuchana przez policję śledczą - podała rozgłośnia Europe 1.

Rzeczniczka Interpolu nie odbierała telefonów od agencji Reutera.

Meng - to były chiński wiceminister bezpieczeństwa publicznego. Na czele tej międzynarodowej organizacji policyjnej z siedzibą w Lyonie stoi od listopada 2016 roku; zastąpił Francuzkę Mireille Ballestrazzi. Jego wybór zaalarmował obrońców praw człowieka.

Ministerstwo bezpieczeństwa publicznego to główna instytucja policyjna w ChRL, która zajmuje się nie tylko zwalczaniem przestępczości, ale również uciszaniem i zatrzymywaniem krytyków rządzącej Komunistycznej Partii Chin, często działając poza prawem.