Komisja Europejska podjęła w poniedziałek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym. KE występuje o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, aby TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tzw. środki tymczasowe), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone.

Trzaskowski, podczas wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną, nawiązał do poniedziałkowej decyzji KE. "Dzisiaj będziemy z panem przewodniczącym (Schetyną) i członkami Koalicji Obywatelskiej rozmawiać z warszawiankami i warszawiakami na kilku stacjach metra (...) Chcemy uzmysłowić Polakom, co się w ostatnich dniach wydarzyło" - oświadczył.

Dodał, że wtorkowe rozmowy z mieszkańcami stolicy mają dotyczyć konsekwencji, jakie orzeczenie TSUE ws. Polski, może mieć dla inwestycji, zarówno w Warszawie, jak i całej Polsce. Podkreślił, że ponad 40 proc. inwestycji w stolicy zrealizowano ze środków unijnych. Dzięki temu - jak wskazał - została dofinansowana m.in. budowa: metra, Centrum Nauki Kopernik, szkół oraz dróg.

Schetyna ocenił, że PiS realizuje politykę, która może zakończyć się wyprowadzeniem Polski z UE. "Patryk Jaki pisze scenariusze następnych dzielnic, a jest kolegą z klubu parlamentarnego (byłego) ministra (środowiska Jana) Szyszki, który mordował Puszczę Białowieską, to właśnie te decyzje wywoła reakcję TSUE. Warszawa dzisiaj jest zagrożona taką polityką" - podkreślił.

Jego zdaniem, obecnie "musimy walczyć" o możliwość dalszej modernizacji kraju. "Dziś obietnice i próba oszustwa wyborczego jest zagrożeniem dla przyszłości miasta. Każdego dnia będziemy przekonywać warszawiaków, że żarty się skończyły, że trzeba ratować Warszawę przed PiS-em i kandydatem PiS na prezydenta" - podkreślił lider PO. (PAP)

autorzy: Maciej Zubel, Karol Kostrzewa