Widać wyraźnie, że PO chciałaby skopiować pomysł Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro, ale idzie im jak po grudzie; kolejne środowiska albo odmawiają, albo decydują się na tworzenie nowych bytów, tak jak w przypadku Roberta Biedronia - zauważył wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

"Ja nie będę ukrywać, że z powodu kłopotów Platformy Obywatelskiej nie będę płakać" - powiedział we wtorek dziennikarzom w Sejmie wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Pytany, czy PiS ma pomysł na "rządzenie przez pokolenia", Bielan odparł, że na niedzielnej konwencji PiS zaprezentowano wielu "młodych, obiecujących polityków, którzy startują w wyborach samorządowych". "Moim zdaniem z dużymi szansami na zwycięstwo" - dodał. "W tym sensie tak, jest wielu obiecujących polityków, którzy za jakiś czas przejmą pałeczkę od starszych kolegów" - powiedział wicemarszałek. Podkreślił, że to, jak długo będzie rządzić PiS, zależy od wyborców. "Będziemy starali się, żeby rządzić jak najdłużej" - powiedział Bielan.

Bielan został zapytany również o wypowiedź szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z niedzielnej konwencji. "Czy chcemy takich samorządów, które będą wojowały z rządem, które będą można powiedzieć, warczały na rząd, jak to ostatnio słyszeliśmy, nawet podczas bardzo ważnych uroczystości państwowych czy chcemy takich, które będą współpracować ku wspólnemu dobru, by podnosić jakość życia Polaków?" - pytał prezes PiS Jarosław Kaczyński. W czasie konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin podpisali porozumienie dotyczące współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy.

"My mówimy o tym, że chcielibyśmy - szczególnie na poziomie sejmików wojewódzkich - mieć po drugiej stronie partnera, mieć marszałków, którzy z powodów ideologicznych, z powodu jakiejś walki partyjnej nie walczą z rządem, tylko zgodnie współpracują, żeby jak najlepiej wydać środki unijne" - stwierdził Bielan.

Platforma Obywatelska idzie do wyborów samorządowych razem z Nowoczesną, tworząc komitet wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Z informacji PAP wynika, że rozmowy z PO i Nowoczesną nt. wspólnego startu w wyborach do sejmików województw podejmie też stowarzyszenie Inicjatywa Polska. Przeciwko takiej współpracy opowiada się warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz z IP.

Media spekulują również o współpracy między Koalicją Obywatelską a Robertem Biedroniem, który w poniedziałek poinformował, że nie będzie startował w tegorocznych wyborach samorządowych i nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na prezydenta Słupska. "Jeśli ze strony Biedronia będzie otwarcie, my też będziemy otwarci na współpracę" ­- powiedział we wtorek w RMF FM lider PO Grzegorz Schetyna.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.