Powstańcy warszawscy będą mogli otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 850 zł w ramach programu Fundacji PGE "Bohaterowie naszej przyszłości". Deklarujemy pełne wsparcie dla tego projektu - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Szczegóły programu przedstawiono podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie. Jego beneficjentami mogą zostać osoby, które brały udział w walkach powstańczych w Warszawie w okresie od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Wnioski o świadczenie w wysokości 850 zł można składać do 30 czerwca.

Program realizowany jest we współpracy m.in. z Fundacją Cultura Memoriae oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

"Z ogromną radością i wdzięcznością przyjmujemy każdą inicjatywę (...), która ma na celu jeszcze bardziej wesprzeć te działania, które mają pomóc naszym weteranom i przekonać ich - choć myślę, że są o tym przekonani - że młodsze pokolenia doskonale pamiętają i pamiętać będą" - powiedział szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Jak dodał, program ma charakter pilotażowy, ponieważ "grupa weteranów jest jeszcze bardzo liczna w Rzeczpospolitej". "Ale powstańcy warszawscy to jest taki najlepszy symbol i taka grupa, która tu, w Warszawie, pokazuje nam i uświadamia, że nie byłoby naszego miasta, nie byłoby stolicy, gdyby nie ich czyn zbrojny, podjęty 74 lata temu" - podkreślił Kasprzyk.

Jako szef UdSKiOR zadeklarował "nie tylko patronat, ale także pełne wsparcie przy realizacji i wdrożeniu tego programu, który w tę 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego wesprze, bardzo konkretnie (...), tu i teraz naszych żyjących bohaterów naszej wolności i naszej przyszłości".

Na wagę tego typu pomocy zwrócił uwagę prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski, deklarując wsparcie ze strony przedsiębiorstwa projektów, "które będą budowały szeroko rozumianą świadomość narodową". "Mam nadzieję, że nasz przykład spotka się z podobnym odzewem u innych sponsorów i darczyńców" - dodał.

Wdzięczność za inicjatywę wyrazili także obecni na spotkaniu kombatanci. Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich Eugeniusz Tyrajski podkreślił, że wsparcie ze strony społeczeństwa powstańcy odczuwają mocno już teraz. Zaznaczył, że sam dobrze radzi sobie w codziennym życiu. "Ale żeby inni trzymali się tak samo dobrze jak ja, często niezbędna jest ta pomoc, o której my tu dzisiaj mówimy" - dodał.

Z kolei prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Jerzy Majkowski przypomniał, że w ostatnich latach w Polsce nastąpiły głębokie zmiany w podejściu do uczestników walk o niepodległość. "Od kilku lat możemy kontynuować ten etos Armii Krajowej i Podziemnego Państwa Polskiego, który stanowi o istocie przekazu tego, co miało pewne wartości i czemu służyliśmy, i całe pokolenia przed nami" - powiedział.

Każda osoba zgłaszająca się do programu "Bohaterowie naszej przyszłości" musi posiadać uprawnienia kombatanckie z tytułu udziału w powstaniu warszawskim, przyznane decyzją szefa UdSKiOR.

Świadczenie będzie przysługiwało zarówno czynnym uczestnikom walk o wolność Warszawy, jak i osobom wspierającym walczących, czyli członkom ruchu oporu w ramach struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Osoby chcące otrzymać świadczenie muszą wypełnić wniosek, który otrzymać można m.in. w siedzibie Zarządu Głównego Związków Powstańców Warszawskich i w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa. Można go również pobrać ze strony internetowej programu www.powstancy44.pl. Wypełniony formularz należy przesłać na adres korespondencyjny Fundacji Cultura Memoriae.

Świadczenia w pierwszej kolejności będą przyznane osobom najstarszym i samotnym.