Pierwszy obiekt w ramach pilotażu programu "Strzelnica w powiecie" został w poniedziałek otwarty w Maleniskach k. Jarosławia (Podkarpackie). W uroczystości uczestniczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk; pomysłodawca przedsięwzięcia.

"Strzelnica w Maleniskach to jest zasługa przede wszystkim lokalnych samorządowców, oficerów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich aktywność sprawiła, że Ministerstwo Obrony Narodowej, w którego kierownictwie wówczas byłem, zdecydowało się, że pilotażowy obiekt zostanie zbudowany w powiecie jarosławskim" - powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że program zakładała budowę strzelnic w powiatach, gdzie nie ma strzelnic wojskowych. "Skierowany jest przede wszystkim dla samorządowców dlatego, że ma kształtować postawy proobronne. Ma też tworzyć infrastrukturę, z której będą korzystały szkoły prowadzące klasy mundurowe. Ale wojsko ma również z tych obiektów korzystać" - zaznaczył minister.

Jak dodał, na program w tym roku zaplanowano 40 mln zł. Natomiast w najbliższych tygodniach zostanie rozpisany konkurs dla samorządów chcących budować lub rewitalizować strzelnice.

Reklama

Budowa strzelnicy w Maleniskach rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Obiekt o długości 400 metrów kosztował blisko 2 mln zł. Dofinasowanie przedsięwzięcia w wysokości 1,75 mln zł samorząd powiatowy otrzymał z MON. W wyniku przetargu obiektem ma zarządzać Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego.

"Strzelnica będzie służyła nie tylko do szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą na niej mogli ćwiczyć funkcjonariusze innych służb, organizacje proobronne, klasy mundurowe. Będzie dostępna także dla osób prywatnych, które mają pozwolenie na broń" - powiedział rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Witold Sura.

Podczas uroczystości starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan podkreślił, że dzięki strzelnicy wzrośnie bezpieczeństwo w tym położonym w pobliżu granicy powiecie.

Obiekt w Maleniskach powstał w miejscu istniejącej tam od połowy XIX stulecia strzelnicy. Została ona zlikwidowana w latach 70. ub. wieku.

W czasach zaborów ćwiczyło na niej wojsko austriackie. W 1856 r. swoje umiejętności strzeleckie doskonalił tam ówczesny następca tronu Austro-Węgier arcyksiążę Rudolf.

W okresie międzywojennym korzystali z niej żołnierz 39. Pułku Strzelców Lwowskich z Jarosławia. Podczas okupacji niemieckiej w Maleniskach szkolili się żołnierze oddziałów dywersyjnych Armii Krajowej.

Samorządy zainteresowane udziałem w programie "Strzelnica w powiecie" mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości inwestycji.