Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego. Wśród awansowanych jest szef Sztabu Generalnego Leszek Surawski, który otrzymał stopień generała, dowódca generalny Jarosław Mika i dowódca operacyjny Sławomir Wojciechowski, mianowani na stopień generała broni.

Prezydent wręczył nominacje w czwartek 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył też nominacje na stopień generała dywizji, awansował także oficerów na pierwszy stopień generalski i admiralski.

- Gratuluję osobistego sukcesu, zaufania ze strony szefa MON i mojej, ale awans to nie tylko docenienie dotychczasowej służby dla Rzeczpospolitej, ale przede wszystkim zadanie i zobowiązanie - powiedział prezydent.

- Realizujemy reformę armii w sensie organizacyjnym, ale i niezwykle ważny proces modernizacji Sił Zbrojnych; potrzebujemy armii silnej, dobrze wyszkolonej, zdyscyplinowanej, o wysokim morale, ale i bardzo dobrze wyposażonej - mówił prezydent podczas uroczystości.

Reklama

Z powodu sporu między MON i ośrodkiem prezydenckim awanse generalskie nie były wręczane 11 listopada ani 15 sierpnia ub. r.; szef SGWP i najwyżsi dowódcy mieli stopnie niższe niż przyporządkowane ich stanowiskom.