Prawdopodobnie w piątek spotkam się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim ws. nowelizacji ustawy o IPN - powiedziała w środę ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Ambasador Izrela została spytana w radiowej Jedynce "co należałoby zrobić, by w tej sprawie uspokoić emocje". "Mam nadzieję, że uspokojenie będzie z dwóch stron. Planujemy spotkanie z marszałkiem Senatu; prawdopodobnie w piątek" - odparła.

Wyraziła też nadzieję, że Polska i Izraela "powrócą do normalnej, przyjacielskiej rozmowy".

Sejm w ubiegłym tygodniu uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". (PAP)

autor: Maciej Zubel