Podczas zapowiadanej rekonstrukcji rządu na pewno obok mnie, w gronie ministrów, znajdzie się ktoś desygnowany przez Porozumienie - zapowiedział wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Prezydent Andrzej Duda powołał 11 grudnia rząd Mateusza Morawieckiego, w którym dotychczasowa premier Beata Szydło objęła funkcję wicepremiera. Morawiecki pozostał ministrem rozwoju i finansów. Szefem kancelarii premiera został dotychczasowy wiceminister obrony Michał Dworczyk, szefem gabinetu premiera Marek Suski, do tej pory m.in. wiceszef klubu parlamentarnego PiS, a rzeczniczką rządu została posłanka PiS Joanna Kopcińska. Morawiecki zapowiadał też, że na początku roku zaproponuje pewne zmiany w rządzie.

Podczas środowej rozmowy w Polsat News Gowin pytany o zapowiedzianą na styczeń rekonstrukcję rządu przyznał, iż chciałby, aby "ta historia skończyła się jak najszybciej". - Mam nadzieję, że dojdzie do tego zaraz po święcie Trzech Króli - wskazał.

- Natomiast decyzje zależą od premiera Mateusza Morawieckiego. O ile wiem tych decyzji w niektórych sprawach jeszcze nie ma - dodał.

Dopytywany ilu ministrów odejdzie z rządu Gowin odparł, że nie chce niczego przesądzać, gdyż decyzja zależy od premiera Morawieckiego. - Natomiast mogę powtórzyć to, co mówili przede mną inni politycy Zjednoczonej Prawicy, że raczej należy się spodziewać dosyć głębokiej rekonstrukcji - zaznaczył.

Gowin pytany czy spodziewa się nominacji dla przedstawicieli Porozumienia stwierdził, że tak. - Takie jest porozumienie wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. Na pewno obok mnie, w gronie ministrów, znajdzie się ktoś desygnowany przez Porozumienie - powiedział Gowin.

Wicepremier nie odpowiedział na pytanie, czy podczas rekonstrukcji rządu stanowisko straci szef MON Antoni Macierewicz.

Na początku listopada odbył się w Warszawie kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencja Zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych. Formacje te utworzyły nowe ugrupowanie polityczne - Porozumienie. Prezesem nowej partii został wicepremier Jarosław Gowin.

Do partii Porozumienie przystąpił m.in. b. poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas. W składzie nowej formacji znalazła się ponadto była posłanka Kukiz'15 Magdalena Błeńska oraz senator Józef Zając.