Czekamy na nowy rząd niemiecki. Mamy nadzieję, że włączy się on do dyskusji o reformie Unii Europejskiej - powiedział w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu w Warszawie z szefem dyplomacji Malty Carmelo Abelą.

Abela składa w piątek oficjalną wizytę w Warszawie. Szefowie MSZ Polski i Malty rozmawiali m.in. o kwestiach bilateralnych i europejskich.

"Rozmawialiśmy o Brexicie, reformach UE, które trzeba podjąć. Mamy do czego się odnosić, ponieważ mamy zgłaszane koncepcje - przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, niedawno wysłuchaliśmy też wystąpienia prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w którym to usłyszeliśmy wiele ciekawych propozycji" - mówił Waszczykowski na konferencji prasowej po rozmowach z Abelą.

Jak zaznaczył, wiele idei na temat reformy Unii, padło także podczas kampanii wyborczej w Niemczech. "Czekamy na nowy rząd niemiecki. Mamy nadzieję, że włączy się on do dyskusji o reformie UE" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Poinformował, że tematem jego rozmowy z Abelą były również zagrożenia i wyzwania, stojące przed UE a związane z sytuacją w jej sąsiedztwie. "Informowałem mojego kolegę o sytuacji na wschód od Polski, o konflikcie między Rosją a Ukrainą, ale też mówiłem, że jesteśmy zainteresowani rozwiązywaniem konfliktów, jakie rodzą się na południu Europy" - powiedział Waszczykowski.

Ministrowie: Waszczykowski i Abela podpisali umowę o wzajemnej reprezentacji wizowej i konsularnej. Polska będzie reprezentowała Maltę w Iranie.