Organizacja medialna "Politico" poinformowała w piątek o wszczęciu przez Biały Dom wewnętrznego śledztwa w sprawie używania prywatnych skrzynek mejlowych do oficjalnej korespondencji przez doradców prezydenta Donalda Trumpa, w tym członków jego rodziny zatrudnionych w administracji.

Dochodzenie rozpoczęło się po ujawnieniu informacji, że Ivanka Trump, córka prezydenta a zarazem jego doradca wraz ze swym mężem i bliskim doradcą prezydenta Jaredem Kushnerem a także inni byli i obecni doradcy używali prywatnych skrzynek do prowadzenia korespondencji związanej z miejscem ich pracy.

Wśród tych doradców byli m. in. były szef personelu Białego Domu Reince Priebus i były główny doradca prezydenta ds. strategii Steve Bannon.

Z kolei Jared Kushner w ciągu pierwszych 7 miesięcy roku wysłał lub odebrał około 100 e-maili związanych z wykonywana pracą z prywatnego konta.

W czasie trwania kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. sztab, wówczas republikańskiego kandydata do Białego Domu Donalda Trumpa, atakował demokratyczną rywalkę Hillary Clinton za taką samą praktykę.

Clinton miała używać prywatnego serwera mailowego do oficjalnej korespondencji w okresie gdy była sekretarzem stanu w administracji prezydenta Baracka Obamy. (PAP)

mbud/ jm/